Ako sa ruský časopis prekecol o stratách na Ukrajine

Autor: Ivan Zich | 26.8.2015 o 14:35 | (upravené 26.8.2015 o 19:11) Karma článku: 10,12 | Prečítané:  2259x

...alebo ako to dopadne, keď má cenzor priveľa práce a čosi naoko nevýznamné sa ukáže ako vcelku dôležité :-)

Medzi moje najčudnejšie koníčky patrí od istého času sledovanie slovných prestreliek medzi prívržencami „hviezd a pruhov“ a „dvojhlavej orlice na zlatom pozadí“.  Najzábavnejšie mi prídu hádky o účasti ruských vojakov na východe Ukrajiny. Trollovia z jednej aj druhej strany dokážu často prísť s tými najneuveriteľnejšími vysvetleniami, ktorými však najčastejšie dokazujú nanajvýš vlastné ignorantstvo. Práve dnes mi však monitorom prebehla zaujímavá informácia, o ktorú sa chcem podeliť s čokoládovým očkom cteného čitateľa.

O tom, že informácie sa na ruskej strane cenzurujú spôsobom, ktorý silne pripomína sovietske pomery, dnes asi nepochybuje nikto. No, hádam okrem skalných fanúšikov soviet....pardon...ruského prezidenta. Občas sa však aj pozorné oko cenzora pošmykne a nechá si pomedzi prsty pretiecť pomerne dôležitú informáciu. V tomto konkrétnom prípade sa ňou stali kompenzácie vyplácané rodinám padlých vojakov, plat vojenských profesionálov v zóne konfliktu, ako aj raneným.

Táto informácia sa objavila v napohľad bezvýznamnom článku ruského časopisu Business Life. Článok sa týkal vojenských výdavkoch Ruskej federácie na rok 2015. V texte sa uvádza, že (pozor, úradná štylistika) „ruská vláda v rozhodnutí o finančnej kompenzácii vojenského personálu podieľajúceho sa na vojenskej akcii na východnej Ukrajine schválila kompenzáciu pre rodiny členov vojenského personálu, ktorí zahynuli vo vojenskej akcii na východnej Ukrajine, vo výške tri milióny rubľov (asi 38.000 eur)“. Príšerná byrokratická formulácia, viem, ale nechcel som vás o to ukrátiť. V texte sa ďalej uvádza, že rodiny ranených dostanú jeden a pol milióna rubľov (cca 19.000 eur). Preklad je dielom Paula Rodericka Gregoryho z časopisu Forbes. Pôvodný článok tu.

Okej, potiaľto by mohli niektorí tvrdiť, že môže ísť napríklad o poradcov, nie o vojakov. Takže pokračujme, teraz príde ta zábavná časť. Text uvádza plat 1800 rubľov (necelých 23 eur) za každý deň vo vojnovej zóne pre kontraktnika – slovo označujúceho vojenského profesionála slúžiaceho na kontrakt za plat/žold a ďalšie výhody. Celkovo bolo zatiaľ k 1. februáru 2015 podľa textu v ruskom časopise vyplatených viac ako 2000 kompenzácií rodinám padlých vojakov a 3200 členom vojenského personálu, ktorí utrpeli ťažké zranenia – čo je veľmi korektný výraz pre fakt, že sú z nich invalidi.

Opravte ma, ak sa mýlim, ale podobné kompenzácie sa vyplácajú vojakom v činnej službe, ale nie v prípade, že si šli zastrieľať toť k susedom v rámci svojej dovolenky.

Článok s týmito informáciami medzitým z webovej stránky časopisu Business Life skutočne nečakane zmizol. Rusky hovoriaci záujemcovia si ho však stále môžu pozrieť tu vďaka ukrajinskému časopisu Novyj Region, ktorý ho stačil zachytiť v pôvodnej podobe. 

Update 19:11 - Bývalý kolega ma upozornil, že názov ukrajinského časopisu sa prepisuje ako Novyj Region, takže som to upravil. A kolegovi ďakujem za upozornenie.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Valach: Ak Petrovi niekto nepomáha a potom ho prešprintuje, divák to vidí

Dva roky za sebou priviedol Ján Valach ako tréner mužskej reprezentácie Petra Sagana k titulu majstra sveta.

DOMOV

Na smrti trojročného chlapca má podiel nemocnica, zle ho liečila

Úrad zistil, že nitrianska nemocnica v liečbe chlapca pochybila.


Už ste čítali?