Milý konšpirátor

Autor: Ivan Zich | 8.12.2014 o 15:23 | (upravené 8.12.2014 o 16:20) Karma článku: 7,30 | Prečítané:  1651x

Pôvodne som túto písomnosť plánoval ako sarkastický útok, pretože dnes mám 10. výročie 20 narodenín a to ma trochu frustruje.  Potom som sa ale nad tebou začal zamýšľať. A vieš čo? Uvedomil som si, že si nezaslúžiš ten posmech, ktorému si vystavený.

Vysvetlím to. Najčastejší argument tvojich odporcov je, že si hlúpy. Zdôvodňujú to spravidla tým, že veríš väčšine toho, čo nájdeš na no-name weboch oháňajúcich sa tým, že ich údajne cenzurujú a autorov prenasledujú. Nemôžeš sa im ale čudovať. Väčšina tvojich spoluveriacich je naozaj neuveriteľne odolná proti logickým argumentom. Problém ale nie je v logike. Je v emócii. Práve keď som si to uvedomil, pochopil som, kto skutočne si.

Nie si zlý človek. To hovorím pre všetkých. Väčšina fanúšikov konšpiračných teórií sú dobrí ľudia, ktorí majú starosť o svet okolo seba. Inak by aj na konšpiračné teórie kašlali a starali sa len o seba. Ich cieľom a túžbou je ale zmena k lepšiemu, resp. k tomu, čo za lepšie považujú. Napríklad odporcovia očkovania sa proste len boja o svoje deti.

Druhým najčastejším argumentom je, že si konšpiračnými teóriami zjednodušuješ svet, aby si ho dokázal pochopiť, prípadne vďaka nim nachádzaš vinníka toho, že si si skazil život. Popravde, aj takí jedinci sa medzi tvojimi spoluveriacimi nájdu. Ale ja si myslím, že sa snažíš ukotviť. Toto sa ti nebude počúvať dobre, ale aspoň ma vypočuj. Každého z nás vychovávali v niektorých predsudkoch, zväčša zlých. Mnohí to ospravedlňujú historickou skúsenosťou. Dnešný svet od teba vyžaduje veľký rozhľad, ak sa v ňom nechceš stratiť. Konšpirácie ti potvrdzujú predsudky, v ktorých si vyrastal, a tým ti zdanlivo umožňujú stáť nohami pevne na zemi. Prečo je to nesprávny pohľad? Zamysli sa nad predsudkami, ktoré majú okolité národy voči Slovákom. Pripadajú ti správne? Si nevzdelaný pastier oviec, ktorého zaujíma len kradnutie a pijatika? No vidíš. Prečo by teda tvoje predsudky voči napr. Židom mali byť správne? Si dobrý človek, predsudky nepotrebuješ. Hoď ich za hlavu.

Milý konšpirátor, tvoja dobrota vytvorila priestor pre to, aby ťa začali využívať. Použili osvedčenú metódu: vystrašili ťa. Pretože vystrašený človek urobí čokoľvek, aby zabránil najhoršiemu. Presvedčili ťa, že nikomu okrem jedného Údajne Osvieteného nemôžeš veriť. Chcel si slobodu a pluralitu názorov, ale namiesto toho ťa strachom uviazali na reťaz. Ale strach sa dá zlomiť. Zbav sa ho. A keď sa potom na výroky a teórie Údajne Osvieteného pozrieš bez strachu, len rozumom, zistíš, kto ťa naozaj klamal.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Valach: Ak Petrovi niekto nepomáha a potom ho prešprintuje, divák to vidí

Dva roky za sebou priviedol Ján Valach ako tréner mužskej reprezentácie Petra Sagana k titulu majstra sveta.

DOMOV

Na smrti trojročného chlapca má podiel nemocnica, zle ho liečila

Úrad zistil, že nitrianska nemocnica v liečbe chlapca pochybila.


Už ste čítali?