BA vs. Východ - čo tak fajku mieru?

Autor: Ivan Zich | 17.10.2014 o 11:17 | Karma článku: 10,87 | Prečítané:  2117x

Asi neexistuje Bratislavčan, ktorý by niekedy v živote neriešil témy Východniari vs. Bratislava (áno, otvárak je totálne klišé, poďme ďalej, ešte ste nevideli tie siahodlhé súvetia, čo budem používať). Naposledy spôsobil búrku v pohári vody všetkých, ktorí nemajú iné problémy, blog istého obyvateľa kráľovského mesta Prešova, toho času praktikujúceho veterinu v hlavnej obci našej svojstojnej džamahírie (vyhlasujem sa za víťaza nevyhlásenej súťaže o najdlhšiu vetu v dnešných blogoch).

Žijem v Bratislave takmer celý život. Študoval som inde, v istých obdobiach som trávil veľa času v blízkom i vzdialenom zahraničí. A popravde, v mojom okolí - vrátane srdcu najbližšieho - je oveľa viac osôb, ktorých miesto narodenia a raných životných fáz sa nachádza ďaleko od Bratislavy. Takže sa cítim mať dostatočnú kvalifikáciu na to, aby som tento večný spor dokázal posúdiť s nadhľadom sebe vlastným :-P

 

Tak za prvé: Bratislavčania nemajú žiadny problém s prisťahovalcami. Kultúra tohto mesta bola na rozmanitosti založená najmenej od čias, ako o ňom existujú písomné záznamy. Nezanedbateľná časť rodených Bratislavčanov - vrátane mňa - si našla životných partnerov z iných častí - prepytujem - republiky. Je tu dosť miesta aj práce pre všetkých. Je ale veľmi nepríjemné, ak počujete niekoho, kto sa sem z rôznych dôvodov priťahoval, ako Bratislavu oprskáva bez toho, aby jej dal šancu. Ruku na srdce, ako reagujete vy, keď počujete nejakého menej rozhľadeného Bratislavčana, ako osočuje vaše rodné mesto? Nikto netvrdí, že sa tu musí zákonite páčiť každému, ani že je BA pupok sveta. Bratislavčania poznajú veľmi dobre problémy svojho mesta, ale napriek nim ho  majú radi. Chce to len viac otvorenosti. Na oboch stranách.

 

Za druhé: Prešiel som sa po svete, spoznal množstvo cudzincov a nazbieral aj second-handové skúsenosti mojich priateľov a známych, ktorí v zahraničí žili a pracovali dlhodobo, či sú tam doteraz. A viete čo? Bratislava vôbec nie je chladné, ani zlé miesto pre život. Pravdaže, má svoje muchy, za najväčšiu považujem kandidatúru Martina Jakubca na poslanca mestského zastupiteľstva v Novom meste. Ďalej nás tu trápia vysoké nájmy, drahé byty a platy, ktoré sú týmto cenám neúmerné. Tak, a teraz vás prosím, aby ste mi ukázali slovenské mesto, kde nemajú rovnaké problémy. Ale zo žiadneho iného sa nedá pohodlne dochádzať za prácou do mesta s najvyššou životnou úrovňou na svete, len tu za humnami. Práve s Viedňou sa Bratislava rada porovnáva a pochopiteľne vychádza z toho horšie ako zle. Lenže v porovnaní s Viedňou vychádza asi každé mesto na svete horšie :-) Čiže: Nie, Bratislava nie je zlé miesto pre život, v skutočnosti sa tu žije veľmi dobre. Ale záleží na tom, s akým mestom sa porovnáva.

 

Za tretie, môj obľúbený mýtus: Bratislava nevyciciava celé Slovensko. Zákon o hlavnom meste ako kapitole štátneho rozpočtu bol zrušený ešte pred rokom 2000. Práve naopak, Bratislava má problém s tým, že veľmi veľa prisťahovalcov tu nemá trvalé bydlisko. Teda neplatia tu dane, ale služby a infraštruktúru využívajú. 

 

Ak sa odhodláte Bratislavu hlbšie spoznať, prirastie vám k srdcu. Nemá síce temperament, na ktorý sú obyvatelia východu zvyknutí, ale Bratislavčania nie sú zase zvyknutí na onen legendárny východný temperament. Žeby kdesi tu začínali tie nedorozumenia o sedliackych východniaroch, čo sú s každým hneď kamaráti, a chladných, rezervovaných Bratislavčanoch?

 

Na jazyku mám toho aj oveľa viac, ale už tak som prekročil dĺžku textu, ktorú považujem za prijateľnú  pre blog. Ak ste to - nedajbože - dočítali až sem, tak ďakujem :-)
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Bývalý minister práce Mihál odchádza z SaS, pre postoje Sulíka

Mihál vraj nesúhlasí s niektorými postojmi predsedu strany Sulíka.

DOMOV

Žena, ktorá močila na Korán, ohrozila bezpečnosť Slovenska

Na videu obvinenej viala v pozadí slovenská vlajka.

PLUS

Nespávajú, aby mohli prekladať titulky. Zadarmo a za pár hodín

I love you, povie filmová postava a v titulkoch sa objaví: Ja láska vy.


Už ste čítali?