Záhadná kresba v jaskyni Domica

Autor: Ivan Zich | 16.2.2012 o 12:23 | Karma článku: 8,53 | Prečítané:  1642x

Napriek tomu, že sa nás učitelia dejepisu snažia počas štúdia presvedčiť, že história sú najmä dátumy a vojny, skutočnosť je predsa len trochu iná. Jej súčasťou sú okrem iných zaujímavostí aj záhady, nevyhýbajúce sa ani našej malej krajinke tíško učupenej pod Tatrami. A nedá mi sa o takú jednu s vami nepodeliť. Verím totiž, že je súčasťou dejín nášho regiónu práve tak, ako národný superhrdina Svätopluk (o ňom čoskoro :) či medicínske experimenty našej poprednej hematologičky/kozmetičky Lady Báthory.

Jaskyňa Domica sa nachádza v Slovenskom krase blízko hraníc s Maďarskom. S ďalšími jaskyňami tvorí trojposchodový labyrint. Systém má asi 5 kilákov, ujovia jaskyniari vám z toho ukážu jeden a prevezú vás pár desiatok metrov na hliníkovej loďke po podzemnej rieke s optimizmom sršiacim názvom Styx. V zadnej časti jaskyne, ktorá praľuďom slúžila podobne neúčelne ako dnešné kostoly, sa vedľa seba nachádzajú tri obrazce, ktoré akoby neboli z tohto sveta.

Keď sa do jaskyne vybrali z dlhej chvile prví jaskyniari, aby zistili, kde má tá diera koniec, prvé na čo narazili (resp. potkli sa) bol nástroje a zbrane pravekých ľudí. Okrem pár škeblových šperkov sa našiel napr. aj odtlačok tkaniny v hline (hmm, žeby praveká obdoba vzorkovníka?) a jednu nádobu dokonca obrástol kvapeľ (a vraj ja som bordelár). Naši jaskyniari však boli odborníci na presúšanie sa po tmavých dierach (ehm), nie archeológovia. Nečudo, že sa im množstvo artefaktov podarilo čiastočne alebo celkovo zničiť.

Šli však ďalej. Do zadnej časti jaskyne, kde praľudia hľadali spojenie s tým, čo dnes nazývame bohovia (oni to možno volali unga-gung) a tam narazili na spomínané obrazce. Na rozdiel od iných podobných jaskynných malieb po celej Európe prakticky neobsahujú oblé ani kruhové tvary, ale všetky linky na seba nadväzujú v ostrých uhloch a často sa opakujú. Pravekí ľudia tohto obdobia kreslili po celej Európe do svojho grafitti to, čo okolo seba videli. Hoci aj inde sa nájdu naozaj zaujímavé grafické haluze, neexistuje nič, čo by sa ponášalo na prvý historický pokus o kubizmus v našej jaskyni. A teraz niečo pre fanúšikov reformovaného judaizmu, dnes známeho ako kresťanstvo: v najväčšom z obrazcov je zreteľne namaľovaný kríž. Zaujímavosťou je, že kresby boli v neolite ohradené. V roku 2006 zavítali do jaskyne experti na datovanie z Groeningenu. Podľa vzorkov sadzí nad kresbami datovali kresby do obdobia 9300 pred Kristom.

Okolo vzniku týchto kresieb už bolo viac teórií než o Bermudskom trojuholníku. Na prvom kilometri jaskyne sa nachádzajú zvyšky stavieb ešte z obdobia neolitu, teda z času, keď bežnou dennou rutinou bolo okopávať na poli a dojiť kravy. Čo zavialo týchto ľudí do jaskyne zostáva záhadou. Ibaže by Slovensko malo v zaostávaní za svetom podstatne dlhšiu tradíciu, než sme si doteraz mysleli.

Rád by som napísal viac. Alebo umiestnil obrázok. Ale tí, ktorých táto téma zaujala, si už isto hľadajú ďalšie informácie sami. Ostatní neprišli ani sem. Už mi len vŕta hlavou, do čoho budem rýpať nabudúce.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Valach: Ak Petrovi niekto nepomáha a potom ho prešprintuje, divák to vidí

Dva roky za sebou priviedol Ján Valach ako tréner mužskej reprezentácie Petra Sagana k titulu majstra sveta.

DOMOV

Na smrti trojročného chlapca má podiel nemocnica, zle ho liečila

Úrad zistil, že nitrianska nemocnica v liečbe chlapca pochybila.


Už ste čítali?